Organisation och kontakt


Kansli

Åsa Burman

Verksamhetschef

Telefon: +46 (0)31-772 26 74
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Lars Nicklason

Kommunikationsansvarig
Telefon: +46 (0)31-772 36 73
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Caroline Ferning

Koordinator
Telefon: +46 (0)31-772 20 03
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.


Styrelse

Ordförande Harry Robertsson, Teknisk direktör, Stena
Sinisa Krajnovic, Prefekt, Chalmers
Per Cramér, 
Rektor, Handelshögskolan vid Göteborgs Universitet
Jakob Kuttenkeuler, 
Professor, KTH
Fredrik Hjorth, 
Bitr kanslichef FTK, Linnéuniversitet
Joel Smith
, Direktör Infrastruktur och stf GD, Sjöfartsverket
Anders Hermansson, VD, Föreningen Svensk Sjöfart
Kenny Reinhold, Ordförande, Stiftelsen Sveriges Sjömanshus
Hans Fogelberg, Västra Götalandsregionen
Mikael Hägg, Avd chef, RISE
Mattias Haraldsson, Avd chef, VTI
Åsa Burman, verksamhetschef, Lighthouse

Tryggve Möller, VD, Tärntank (adjungerad)


Lighthouse programkommitté

Lighthouse programkommitté konkretiserar Lighthouse arbete mot visionen om en konkurrenskraftig, hållbar och säker maritim sektor med god arbetsmiljö. Programkommitteen träffas ca 8-10 gånger varje år.

Medlemmarna i Lighthouse programkommitté

Per Wimby (ordförande), Stena, per.wimby@stena.com
Jonas Ringsberg, Chalmers, jonas.ringsberg@chalmers.se
Clas Gustafsson, Furetank, clas.gustafsson@furetank.se
Johan Woxenius, Göteborgs universitet, johan.woxenius@gu.se
Erik Fridell, IVL Svenska Miljöinstitutet, erik.fridell@ivl.se
Karl Garme, KTH, garme@kth.se
Fredrik Ahlgren, Linnéuniversitetet, Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.
Andreas Bach, RISE/SMTF, andreas.bach@ri.se
Fredrik Karlsson, Sjöfartsverket, fredrik.karlsson@sjofartsverket.se
Christian Finnsgård, SSPA, christian.finnsgard@sspa.se
Pelle Andersson, Stiftelsen Sveriges Sjömanshus, pelle.andersson@seko.se
Björn Samuelsson, Uppsala Universitet, Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.
Per Tunell, Wallenius Marine, Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den. 
Joakim Dahlman,VTI, joakim.dahlman@vti.se
Föreningen Svensk Sjöfart - vakant

NYHETSBREV

Missa inte vårt nyhetsbrev så att du kan hålla dig uppdaterad så fort det kommer något nytt.


OM LIGHTHOUSE

© LIGHTHOUSE.NU
Publisher: Åsa Burman
info@lighthouse.nu

Integritetspolicy / dataskyddspolicy

POSTADRESS

Chalmers tekniska högskola AB
Lighthouse
412 96 Göteborg, Sweden

BESÖKSADRESS

Lindholmen Science Park
Lindholmspiren 3A
Göteborg


Lighthouse är en neutral samverkansplattform för forskning, utveckling och innovation inom den maritima sektorn.

Webbplats av Joomlaproffs.se