Skip to main content
Sveriges samverkansplattform för sjöfartsforskning och innovation

Danmark i topp på säkerhetslistan – Sverige på 15:e plats


Danmark i topp på säkerhetslistan – Sverige på 15:e plats

20 juni 2024

Fartyg under dansk flagg är bäst på att leva upp till internationella regler om sjösäkerhet och sjöfartsskydd. Detta enligt Paris MoU:s vita lista där Sverige hamnar först på 15:e plats.
– Det är förstås inte bra, vi brukade ligga topp tre, säger Dan Sarenius, hamnstatskoordinator på Transportstyrelsen.

I morse dök det ner en dansk artikel i korgen för Lighthouse omvärldsbevakning: ”Dansk skibsfart på førstepladsen for fjerde år i træk” löd rubriken. Sedan konstaterades att en vajande dannebrog i aktern på ett fartyg signalerar hög kvalitet och efterlevnad av internationella regler om säkerhet, miljö och sjömännens säkerhets- och arbetsförhållanden ombord – något som enligt artikeln dokumenteras löpande i internationella sammanställningar på området. Den här gången handlade det om Paris MoU som sammanställer resultat av hamnstatskontroller runt om i Europa och publicerar i tre listor: vit, grå och svart. Av ett 70-tal länder hamnar Danmark i topp på den rena vita listan.
Klart dansken slår sig för bröstet.

I Sverige har vi gjort det tidigare. 2016 var vi bäst och under ett stort antal år var den svenska medelplaceringen tre på den vita listan. Men på senare år har det gått sämre. Både 2022 och 2023 hamnade Sverige på 20 plats, i år rycker vi upp oss till plats 15.

– Vi borde så klart ligga högre upp. Det gäller att klassningssällskapen gör ett bra jobb. Gör de inte det så drabbas svenska flaggan. Vi får helt enkelt följa upp och se varför det blivit så här. Vi har folk ute nu som kontinuerligt följer upp arbetet hos varje klassningssällskap.

Enligt Paris MoU har 325 inspektioner gjorts på svenska fartyg mellan 2021 och 2023 vilket resulterat i fem kvarhållna fartyg. Detta kan jämföras med Danskflaggade fartyg som utsattes för 1 250 inspektioner vilket ledde till 12 kvarhållanden.

– Får små flottor får varje enskilt nyttjandeförbud stort genomslag, medan länder som Liberia, Panama och Malta som har enormt mycket fartyg kan komma undan med 100-tals nyttjandeförbud, säger Dan Sarenius och fortsätter:
– Vi har många framstående och duktiga rederier, till exempel västkustredare som Furetank. Skulle det bli några problem för dem vid inspektioner skulle de kunna förlora enorma kontrakt. Det finns inte på kartan för dem att hamna i en sådan sits.

Andra är inte lika framstående och noggranna. Den 38-åriga torrlastaren Sofia, som ägs av Fiducia Rederi AB, noterades till exempel för 27 bristpunkter och hölls kvar i tio dagar i Kalundborg i Danmark i mars 2022, medan det 68-åriga charterfartyget M/S Bergsund fick 15 anmärkningar och kvarhölls i norska Haugesund i sex dagar i januari 2023.

Efter Danmark placerar sig i tur och ordning Nederländerna, Norge, Singapore och Italien på den vita listan medan Kamerun, Tanzania och Moldavien ligger längst ner på den svarta listan.

Till Paris MoU: lista

 


Dela på